Ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika ma wiele zalet. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie utrudniona jest możliwość skorzystania z innych paliw ze szczególnym naciskiem na gaz ziemny. Dlaczego warto postawić na ogrzewanie gazem płynnym i co należy mieć na uwadze?
Ogrzewanie domu gazem płynnym – najważniejsze profity
Na ogrzewanie domu gazem płynnym ze zbiornika, np. od Amerigas, warto zdecydować się z paru powodów. Przede wszystkim jest to bardzo wygodne rozwiązanie niewymagające skomplikowanych prac montażowych. Oczywiście cała instalacja musi spełniać określone przepisami wymogi, niemniej nie wiąże się to z takimi trudnościami, jakie nierzadko towarzyszą np. montażowi instalacji na gaz ziemny. Dla użytkownika obsługa systemu jest bardzo prosta, ponieważ w praktyce sprowadza się do ustawienia odpowiednich parametrów urządzenia grzewczego. Omawiana metoda ogrzewania doskonale wpisuje się w proekologiczne trendy, gdyż gaz płynny to czyste paliwo spalające się prawie w całości. Nie powstają przy tym szkodliwe substancje zanieczyszczające atmosferę.
Instalacja zbiornika – jakie formalności?
Montaż zbiornika najlepiej zlecić wybranemu dostawcy, np. firmie Amerigas. Opinie na temat jej działalności zachęcają do skorzystania z oferty i sprawdzenia korzyści wynikających z umowy. W pierwszej kolejności trzeba mieć przygotowany techniczny projekt instalacji, który może opracować projektant mający stosowne uprawnienia. W przypadku zbiorników o pojemności 7 m3 montowanego na potrzeby domu o powierzchni użytkowej do 150 m kw. nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zgłoszenie instalacji do Starostwa Powiatowego. Do wniosku trzeba dołączyć projekt techniczny, kopię uprawnień projektanta, kopię aktualnego zaświadczenia o przynależności projektanta do Izby Inżynierów Budownictwa oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Odbiór końcowy instalacji jest przeprowadzany przez Urząd Dozoru Technicznego.
Jaki zbiornik na gaz jest najlepszy?
Wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym zależy m.in. od lokalizacji działki, wielkości posesji, indywidualnego zapotrzebowania na paliwo oraz częstotliwości tankowania. Zbiorniki naziemne przeznaczone są na większe działki położone na obszarach o niskim poziomie wód gruntowych. Modele podziemne sprawdzają się natomiast na małych posesjach, a ich plusem jest brak ingerencji w architekturę krajobrazu. Istnieje opcja zakupu zbiornika na własność lub wydzierżawienia go od dostawcy gazu.