Dla bardzo wielu osób, wykończenie kuchni, a także łazienki to najtrudniejszy i najdroższy z etapów projektowania mieszkania. Nawet w przypadku łazienek o niedużym metrażu, w tej przestrzeni musi się znaleźć tak wiele różnych elementów, które mają pełnić określone funkcje, że koszty wykończenia tego wnętrza mogą być naprawdę spore. Już sama budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, jednakże to, co znajdzie się wewnątrz gotowego już mieszkania, również ma duże znaczenie i szczególnie ma wpływ na to, czy będzie się nam komfortowo żyć w naszym domu na co dzień.
Jakie aspekty projektowania łazienki najmocniej wpływają na koszty?
Pierwszą i najbardziej podstawową kwestią jest to, czy będziemy taką łazienkę projektować samodzielnie czy też ktoś będzie nam w tym pomagał. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że usługi biura projektowego mogą być bardzo kosztowne, zaczynając się od tysiąca złotych wzwyż. Jeśli już podejmiemy decyzję o tym, czy będziemy chcieli zatrudnić projektanta- skontaktujmy się z kilkoma specjalistami lub biurami architektonicznymi z prośbą o wycenę ich usług. Wówczas będzie nam potem znacznie łatwiej wcielić tę kwotę, jaką nam zaproponują do całościowego kosztu wykończenia łazienki.
Czas na wykończenie podłóg, ścian oraz na oświetlenie
To niejako podstawowa kwestia wykończenia łazienki – koszt wykonania podłóg oraz pokrycia ścian można jednak łatwo oszacować. Przede wszystkim musimy wybrać materiał, jaki znajdzie się na podłodze – najczęściej jest to oczywiście glazura. Podobnie wygląda kwestia związana z wykończeniem ścian, ale tutaj musimy też zadecydować, do jakiego poziomu będziemy kłaść kafelki, a jaką część ściany po prostu pomalujemy farbą.
Mierzymy dokładnie powierzchnię podłogi, a także dodajemy bezpieczny margines błędu tak, aby mieć niewielki chociaż zapas zakupionej glazury. Podobnie wygląda sytuacja ze ścianami. Wydaje się to proste, ale jeśli będziemy łączyć ze sobą płytki z różnych kolekcji, o różnych fakturach i wzorach – trzeba sobie wszystko dokładnie rozrysować. Warto też wiedzieć o tym, że tak zwane „dekory”, czyli płytki dekoracyjne są sprzedawane nie na metry, a na sztuki. Najlepiej więc od razu oszacować, czy będziemy takie kłaść i w jakim miejscu je wyeksponujemy.
Mając już dokładnie wymierzone wszystkie parametry- udajemy się do salonu łazienek lub też do marketu budowlanego, aby zorientować się w cenach kolekcji, jakie się nam podobają. Mając konkretne ceny- dokładnie możemy oszacować koszt glazury. Do tego dodajemy koszt farby- powinna to być farba dedykowana do łazienki-a także lamp, jakie będziemy chcieli zainstalować.
Wykończenie łazienki – koszt białego montażu
Jest to o tyle ważne, że żeby zdecydować się na odpowiednią wannę czy też prysznic, musimy już mieć ustalony cały układ pomieszczenia, a więc to, gdzie się znajdą poszczególne elementy wyposażenia. Trzeba też podjąć dość kluczowe decyzje odnośnie tego:
- Czy w łazience będzie miała znaleźć się też pralka?
- Czy decydujemy się na instalację prysznica czy też wanny?
- Czy chcemy, aby w łazience znajdowały się dodatkowe szafy oraz meble, które pomieszczą różnego rodzaju elementy wyposażenia?
- Czy wystarczy nam jedna umywalka, czy może chcemy mieć podwójny zestaw?
- Czy chcemy mieć dodatkowo bidet?
Zapewne, odpowiedzi na te pytania bezpośrednio będą zależały od tego, jak dużym wnętrzem łazienki dysponujemy. Budowa domu często pozwala określić, czy chcemy łazienkę o dużym metrażu, czy wystarczy nam mniejsze pomieszczenie. Koszty wykończenia łazienki jednak bardzo mocno zależą od tego, jak wiele poszczególnych elementów białego montażu będziemy musieli kupić i z jakiej klasy będą to produkty. Mając już ustalone, co chcemy kupić – możemy sprawdzić ceny tych produktów w sieci i dodać je do kosztorysu.
Koszty wykończenia łazienki, tak jak i budowa domu – wymagają pewnego solidnego zapasu budżetu
Możemy mniej więcej oszacować więc, ile będziemy potrzebować. Im bardziej konkretne będzie nasze zestawienie, tym większa będzie jego trafność. Zawsze jednak musimy też przeznaczyć sobie pewien budżet na nieprzewidziane wydatki i niespodzianki, jakie mogą się nam zdarzyć po drodze.
Źródło:
My robiliśmy kosztorys i nawet nam to wyszło 🙂 trzeba pamiętać, aby zawsze doliczyć przynajmniej 20% dodatkowych kosztów. Wówczas nic nas nie zaskoczy 🙂 (albo prawie nic 😀 )