Pigwa jest krzewem coraz częściej uprawianym w naszych przydomowych ogrodach i na działkach rekreacyjnych. Pigwa, znana również pod nazwą cydonia oblonga, należy do rodziny różowatych. Pochodzi ona z krajów azjatyckich i w tamtejszym klimacie może osiągnąć rozmiary drzewka o średniej wielkości.
Właściwości pigwy
Owoce pigwy posiadają szereg właściwości odżywczych. Dzięki bogactwu witamin, mikroelementów i innych prozdrowotnych składników, ich spożycie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.
Do aktywnych składników owoców pigwy zaliczamy:
- witaminy: C, A, B6 i tiaminę,
- fosfor, wapń, cynk i żelazo,
- pektyny i garbniki.
Ponieważ owoce pigwy są dość twarde – najlepiej spożywać je przetworzone, po obróbce cieplnej. Można je wykorzystać do produkcji domowych nalewek, dżemów i powideł. Poza wartościowymi owocami, pigwa posiada również walory dekoracyjne i będzie stanowić ciekawą ozdobę naszego ogrodu.
Odmiany pigwy
W naszym kraju uprawia się kilka rodzajów pigwy. Wyróżniamy wśród nich pigwę:
- Ursynowską,
- Bereczkę,
- Portugalską,
- czy Champion.
Pigwa Champion zasługuje na szczególną uwagę. Jej owoce, pojawiające się w październiku, mają kształt jabłka i żółto-zieloną, omszoną skórkę. Są one dość duże i charakteryzują się intensywnym, przyjemnym zapachem. Smak owoców pigwy Champion jest nieco łagodniejszy i słodszy w porównaniu do innych odmian tej rośliny. Pigwa Champion jest krzewem lub niewielkim drzewem, o docelowej wysokości od 2 do 4 m.
Uprawa pigwy
Pigwa jest rośliną dość łatwą w uprawie, a za troskliwą pielęgnację odwdzięczy się nam z nawiązką. Jednakże, aby pozyskać krzewy o pięknym pokroju i dorodnych owocach, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki.
Wybierając miejsce do uprawy pigwy postawmy na zaciszne i dobrze nasłonecznione części naszego ogrodu. Pigwa posadzona w miejscach przewiewnych i mokrych będzie rosła słabiej, a jej owoce będą mniejsze i mniej wartościowe. Ponadto będzie bardziej narażona na przemarzanie. Krzew ten lubi gleby przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie.
Zasadniczym elementem w uprawie pigwy jest wilgotność podłoża. Roślina ta zdecydowanie nie lubi gleb podmokłych, o małej przepuszczalności i słabym drenażu. Nie należy jej również nadmiernie podlewać, ponieważ preferuje jedynie lekko wilgotne podłoże.
Jak sadzić pigwę
Pigwa – jak sadzić tę roślinę, żeby uzyskać najlepsze rezultaty? Młode egzemplarze najlepiej jest sadzić pod koniec marca, możemy jednak z powodzeniem zrobić to także w okresie jesiennym.
Przed sadzeniem pigwy powinniśmy delikatnie przyciąć korzenie sadzonki, co pomoże w łatwiejszym jej ukorzenieniu w nowym miejscu. Następnie przygotowujemy dołek o wymiarach 30×30 cm, sadzimy roślinę, dosypujemy podłoża i lekko je ugniatamy. Należy sadzić pigwę na podobnej głębokości, na jakiej rosła w dotychczasowej donicy.
Tuż po posadzeniu sadzonkę obficie podlewamy. Jeżeli prace te wykonujemy jesienią – trzeba roślinę osłonić przed mrozem i wiatrem. Jako okrywę możemy wykorzystać kopczyk z ziemi lub ściółki, którą dokładnie przysypiemy pień. Wiosną, po ustąpieniu mrozów, taki kopczyk należy usunąć.
Cięcie pigwy
Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest cięcie pigwy. Jeżeli posadziliśmy krzew w marcu, do cięcia pigwy możemy przystąpić pod koniec wiosny. Jeżeli miało to miejsce na jesieni – z jej przycinaniem musimy wstrzymać się do kolejnej wiosny.
Młode krzewy przycinamy do wysokości 80 cm, w późniejszym okresie stosujemy jedynie cięcia prześwietlające. W pierwszej kolejności powinniśmy przycinać gałązki rosnące zbyt gęsto, tak aby zapewnić roślinie dostęp do promieni słonecznych. Pozbywamy się również gałązek chorych, nadłamanych i krzyżujących się.
W przypadku roślin kilkuletnich, możemy też stosować „odmładzające” cięcia pigwy, które pozwolą jej na wypuszczenie nowych pędów i lepsze owocowanie. Konieczne jest również pozbywanie się „dzikich” odrostów, które osłabiają roślinę.
Jeżeli prowadzimy pigwę w formie drzewka – pozwalamy na wzrost 6 lub 7 konarów, pozostałe konary przycinamy. Takie postępowanie wpłynie na wzmocnienie drzewka i pozyskiwanie większej ilości owoców.
Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne
Poza obowiązkowym przycinaniem krzewu, bardzo ważne jest również nawożenie pigwy. Idealnym sposobem na dostarczenie pigwie składników odżywczych jest rozsypanie wokół niej dobrze rozłożonego kompostu. Można również skorzystać z gotowych nawozów.
Kolejnym elementem pielęgnacji pigwy jest ochrona przed chorobami. Do najczęściej pojawiających się schorzeń należy brunatna zgnilizna liści i plamistość brunatna, która jest wywoływana przez grzyby.
Pigwa jest dość łatwa w uprawie, a prawidłowo prowadzona – pozwoli nam uzyskać obfite zbiory wartościowych owoców. Jest polecana nie tylko osobom doświadczonym, ale również amatorom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Jeżeli wiemy już jak sadzić pigwę, jak dobrać podłoże i jak prawidłowo przeprowadzić cięcie pigwy – pozostaje nam tylko cieszyć się z efektów naszej pracy.
Źródło:
Wielu z nas nie docenia właściwości pigwy i tego, ile cudownych przetworów można z niej zrobić. Ja co roku robię syrop z pigwy, który idealnie uzupełnia smak herbatki zimową porą. Co więcej, robię też dżemy i konfitury. Pigwa to smaczny i zdrowy owoc!