Własna szklarnia w ogrodzie stwarza bardzo wiele nowych możliwości. W szczególności jest polecana do uprawy tych odmian warzyw, które są wyjątkowo ciepłolubne. Co ważne, szklarnia jest znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem od foliowych tuneli mocowanych na obręczach. Bezsprzecznie, znacznie lepiej się też prezentuje na działce. W jaki sposób stworzyć taką szklarnię u siebie, jak ją zabezpieczyć i jakie odmiany warzyw tutaj uprawiać? Jak wygląda sadzenie pomidorów w szklarni i czy robić to w donicach czy bezpośrednio w gruncie? Kiedy sadzimy pomidory, jak o nie dbamy i jaki plon możemy uzyskać?
Odpowiednie miejsce pod szklarnię w ogrodzie
To miejsce wbrew pozorom nie może być dowolne, a to, jak usytuowana będzie szklarnia na pewno bardzo mocno wpłynie na jej użytkowanie. Najlepiej, aby była ona swoim dłuższym bokiem zwrócona na ścianę południową tak, aby docierało do niej jak najwięcej słońca. Jeśli niektóre rośliny w jej wnętrzu będą miały tego słońca zbyt wiele – zawsze możemy zdecydować się na montaż siatki zaciemniającej o odpowiednim poziomie krycia. Jednakże, kiedy sadzimy pomidory – zazwyczaj zależy nam na pełnym nasłonecznieniu. Jednocześnie, najlepiej, aby szklarnia ogrodowa stała w miejscu osłoniętym od wiatru, gdyż pojawiające się wichury i huragany mogłyby mocno nadwyrężyć jej konstrukcję.
Jak taką szklarnię zbudować lub jaki produkt kupić?
Najprostszym, ale też tak naprawdę najlepszym, sposobem na budowę szklarni jest jej zakup w gotowej formie. Metalowa konstrukcja zawiera ścianki z poliwęglanu, a całość przyjeżdża do nas w paczkach do samodzielnego montażu. Tak zakupioną szklarnię trzeba złożyć, a także – co tak naprawdę najistotniejsze – odpowiednio zakotwiczyć ją do podłoża. Można to zrobić poprzez specjalny zestaw do kotwiczenia lub też można przygotować samodzielnie betonowy fundament pod taką szklarnię.
Często spotykaną alternatywą, dla szklarni z poliwęglanu, są szklarnie samodzielne wykonywane ze starych okien. Pamiętajmy jednak o tym, że szklarnia musi posiadać wentylację, aby nie rozwijały się w jej wnętrzu choroby grzybowe. Jak sadzimy pomidory czy też inne sadzonki – pamiętajmy o odpowiedniej rozstawie, a w praktyce użytkowania szklarni- często ją wietrzmy.
Jak przygotować podłoże w szklarni?
W takiej szklarni mamy tak naprawdę możliwość sadzenia ogórków, pomidorów, papryki oraz innych warzyw w takich odmianach, które lubią wysoką temperaturę powietrza. Trzeba być bowiem przygotowanym na to, że latem wewnątrz szklarni temperatura może przewyższać nawet 50 stopni Celsjusza.
Sadzenie pomidorów trzeba jednak zaplanować, ale zanim cokolwiek w szklarni się znajdzie, konieczne jest przygotowanie terenu. Jeśli planujemy sadzenie roślin w pojemnikach – musimy tylko i wyłącznie przygotować same doniczki o odpowiedniej wielkości. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku sadzenia roślin bezpośrednio w podłożu.
- Teren należy odpowiednio przekopać pozbywając się wszelkich chwastów. Glebę trzeba odpowiednio użyźnić jeszcze zanim rozpocznie się sadzenie pomidorów oraz innych warzyw. Najlepiej jest wymieszać tę ziemię, którą już mamy w szklarni z ziemią kompostową, zasobną w składniki organiczne.
- Jeśli będziemy chcieli pozyskiwać warzywa z uprawy ekologicznej – najlepiej od razu pomyśleć o produkcji własnego kompostu lub też wykorzystywać inne metody nawożenia w sposób naturalny – na przykład kiszonką z pokrzywy.
- Dobrą praktyką jest ściółkowanie gruntu pomiędzy sadzonkami w szklarni. Ściółka ogranicza rozwój chwastów i doskonale zatrzymuje wodę w podłożu, przez to ziemia tak szybko nie wysycha.
Czas na umieszczenie w szklarni sadzonek – kiedy sadzimy pomidory?
Sadzenie pomidorów dobrze jest zaplanować na połowę maja, kiedy to już będziemy mieć pewność, że nie pojawiają się przymrozki.
Jak sadzimy pomidory i skąd pozyskać sadzonki? Możemy oczywiście kupić gotowe sadzonki i od razu umieścić je w szklarni. Jest to wygodne rozwiązanie nie wymagające zbyt wiele pracy, często jednak możemy nie być do końca zadowoleni z tego, jakie odmiany kupimy i jak będą one rosły i owocowały w sezonie. Dlatego też, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wysiew nasion w domu w połowie marca, przygotowanie rozsady, a następnie umieszczenie własnych sadzonek w szklarni wtedy, kiedy sadzimy pomidory.
Wówczas, od początku do końca wiemy, jakich krzaczków się spodziewać, a jak sadzimy pomidory możemy wybierać spośród bardzo wielu naprawdę ciekawych odmian. Własna uprawa to także wiedza o tym, jak się nimi opiekujemy, jakie stosujemy środki ochrony roślin oraz nawozy, a więc możemy wyprodukować warzywa w pełni ekologiczne.
Więcej informacji na temat tego, kiedy warto sadzić pomidory w szklarni, znajdziesz na http://www.domogrod.info/kiedy-sadzic-pomidory-w-szklarni.
Domowe pomidory są pyszne, a uprawa pomidorów w szklarni jest dość popularna 🙂 Przy utrzymaniu odpowiednich warunków wodno-powietrznych możemy cieszyć się pomidorkami przez cały rok 🙂