Kolumny DSM, czyli Deep Soil Mixing, to skuteczna metoda wzmacniania podłoża. Tego typu rozwiązanie jest powszechnie stosowane na słabych gruntach spoistych, a także na gruntach niespoistych. W przygotowanym artykule omówimy szczegółowo charakterystykę oraz budowę kolumn DSM. Ponadto wyjaśnimy, gdzie dokładnie znajdują zastosowanie tego typu konstrukcje.
Kolumny DSM – definicja i budowa
Kolumny DSM to konstrukcje cementowo-gruntowe o średnicy 300 lub 800 milimetrów. Proces tworzenia mieszanki, z której są wykonane, odbywa się poprzez umieszczenie w podłożu specjalnego mieszadła z rdzeniem rurowym. W kolejnym kroku wtłaczany jest zaczyn cementowy, cementowo-popiołowy lub bentonitowy. W ten sposób tworzy się kolumny o ściśle określonych właściwościach wymaganych przez dany projekt.
Pale DSM to szybka i ekonomiczna technologia, która znajduje zastosowanie na gruntach o słabej nośności. Zaliczamy do nich głównie podłoża pylaste i piaszczyste. Dzięki wykorzystaniu kolumn DSM można uzyskać podłoże gruntowe („cementogrunt”) o dużo lepszych parametrach.
Zastosowanie kolumn DSM w budownictwie
Kolumny DSM są wykorzystywane do wzmacniania podłoża nasypów komunikacyjnych. Ponadto stosuje się je przy fundamentach budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej oraz przemysłowych, a także mostów, wiaduktów i wiatraków. To tylko część konstrukcji, w jakich można użyć kolumny DSM. Omawiane rozwiązania, wykonane w formie palisady i uzupełnione zbrojeniem, mogą być formą zabezpieczenia i obudowy dla wykopu. Po dodaniu bentonitu kolumny DSM są wykorzystywane do formowania tzw. przesłon przeciw filtracyjnych. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w wałach przeciwpowodziowych.
Najważniejsze zalety kolumn DSM
Główne zalety kolumn DSM to przede wszystkim:
- brak wibracji i drgań,
- umiarkowany poziom hałasu,
- brak urobku i możliwość wykonania kolumn z materiału znajdującego się w danej lokalizacji,
- szybkość wykonania,
- relatywnie niska cena.
Ze względu na specyficzną konstrukcję kolumny DSM są narażone na uszkodzenia. Dlatego podczas ich wykonywania trzeba ograniczyć ruch ciężkiego sprzętu na danym obszarze.
Metodę wzmacniania słabych podłoży kolumnami DSM stosuje Geotest z Tychów, niezawodny dostawca usług geotechnicznych. Dzięki stałej kontroli jakości na wszystkich etapach realizowanych prac oraz udoskonalaniu samej metody mieszania firma działająca na rynku od 1994 roku zapewnia najwyższy standard wykonywanej usługi. Oznacza to niskie koszty realizacji, małe ilości urobku oraz redukcję wstrząsów podczas wiercenia.
Kolumny DSM to technologia stosowana już w latach 70. Od momentu wdrożenia podlega systematycznym udoskonaleniom, które pozwalają na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów wzmocnienia słabej jakości podłoża.