Artykuł partnera.
Każda budowa to spore wyzwanie, które wymaga wielu czynności, wśród których istotne znaczenie mają prace zabezpieczające. Mają one na celu zarówno zabezpieczenie samej budowy i sąsiadujących z nią budynków, jak i zapewnienie ochrony pracownikom oraz osobom postronnym. W zależności od rodzaju i miejsca prowadzonych prac, stosuje się róże metody zabezpieczeń. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega wibracyjne zabezpieczanie wykopów.
Sposoby zabezpieczania wykopów
Aby ekipy budowlane mogły bezpiecznie prowadzić prace, koniecznie jest zabezpieczenie wykopów szerokoprzestrzennych regulowane przepisami BHP. Wybór rodzaju konstrukcji oporowej uzależniony jest od wielu czynników m.in. specyfiki terenu, jego otoczenia, rodzaju gruntu, wielkości wykopu, a także możliwości zastosowania konkretnej metody i związanych z wyborem danego rozwiązania kosztów. W celu stabilizacji wykopu stosuje się kilka konstrukcji oporowych. Należą do nich ścianki szczelne, ścianki szczelinowe, obudowy berlińskie oraz palisady. Zabezpieczenie wykopów można prowadzić w technologii wibracyjnej i bezwibracyjnej.
Wibracyjne i bezwibracyjne zabezpieczanie wykopów
Zabezpieczenie wykopów jest bardzo ważną częścią prowadzonych robót budowlanych, dlatego nie należy go lekceważyć. Prace związane z zabezpieczaniem wykopów mogą być przeprowadzane bezwibracyjnie, poprzez wiercenie, lub wibracyjnie, przy użyciu wibromłotu. W sposób bezwibracyjny wykop zabezpieczyć można palami CFA, wibracyjnie, pogrążając w gruncie profile stalowe. O to, kiedy najczęściej stosowana jest metoda wibracyjna, zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.
Wibracyjne zabezpieczenie wykopu polega na postawieniu specjalnych ścianek szczelnych z grodzic stalowych. Jest to zabezpieczenie tymczasowe, które doskonale sprawdza się w przypadku wykopów głębokich, sięgających kilkunastu metrów. Nie tylko chroni ono sąsiadujące z wykopem obiekty wrażliwe przed osiadaniem, lecz również zabezpiecza wykop przed napływaniem do niego wody gruntowej. Dzięki niemu prace budowlane prowadzić można w pobliżu dróg czy budynków, wyjaśnia nasz rozmówca.
Ścianki z grodzic stalowych ograniczają powierzchnię potrzebną do wykonania wykopu i mogą być z powodzeniem stosowane jako ściany oporowe, przyczółki mostowe czy mury oporowe dla kolei. Aby zabezpieczenie tego typu dobrze pełniło swoją funkcję, należy dobrać długość i typ ścianki szczelnej do istniejących warunków gruntowo-wodnych, przewidywanej głębokości wykopu, obciążenia gruntem oraz do sąsiadujących obiektów. Niekiedy trzeba także prowadzić stały monitoring drgań, aby wykluczyć ewentualne szkodliwe oddziaływanie prac na okoliczne obiekty.
Zasady BHP dokładnie określają, jak zapewnić bezpieczeństwo na budowie. Jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie wykopów, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla pracowników, ale także dla osób postronnych. Wśród wielu metod, które są stosowane, dużą popularnością cieszy się wibracyjne zabezpieczanie wykopów.