USOS PRz, czyli Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza jest uczelnią techniczną o najdłuższej historii wśród tego typu placówek lokowanych w południowo-wschodniej części kraju. Powstała w 1974 na bazie funkcjonującej od 20 lat Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Kilka lat temu uzyskała oficjalny status uniwersytetu technicznego.
Politechnika Rzeszowska dzisiaj
Dzisiaj uczelnia jest w stanie codziennie pracować dla 14 tys studentów, na siedmiu wydziałach. Każdy z nich cieszy się ogromną popularnością, jako kierunek nauczania przygotowujący do pracy i życia kolejne roczniki. USOS PRz oferuje studia na następujących kierunkach:
- Budownictwo, Inżynieria Środowiska i Architektury,
- Budowa Maszyn i Lotnictwo,
- Chemia,
- Elektrotechnika i Informatyka,
- Matematyka i Fizyka Stosowana,
- Mechanika i Technologia,
- Zarządzanie.
To, co wyróżnia uczelnię najmocniej, to nie budownictwo związane z nią od początku, ale fakt, że USOS PRz, to jedyna uczelnia w kraju, która kształci pilotów lotnictwa cywilnego. Pilotaż to elitarny, wąski kierunek studiów prowadzony w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce. W ośrodku szybowcowym uczelni można uzyskać też licencję pilota szybowcowego.
Politechnika Rzeszowska jako ważny ośrodek badawczy
USOS PRz to ważny na mapie Polski ośrodek badawczy wpisany w działalność międzynarodową. Współpracuje z instytucjami polskimi i zagranicznymi prowadząc badania nad wdrażaniem innowacji do przemysłu. Pracownicy uczelni budują siatkę usług dla przedsiębiorców z obszaru lotnictwa, motoryzacji, chemii i budownictwa. Współpraca toczy się w kooperacji z ponad 40. podobnymi uczelniami na całym świecie.
Budownictwo Politechniki Rzeszowskiej
Budownictwo to jeden z najbardziej popularnych kierunków na rzeszowskiej uczelni. Rekrutuje co roku studentów zarówno na studia stacjonarne jak i niestacjonarne. Studenci przygotowują się na nich do projektowania i realizacji obiektów budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego, inwentarskiego, użyteczności publicznej, a także do budowy dróg i mostów, wszystko z wykorzystaniem nowoczesnych technik komputerowych.
Budownictwo to kierunek studiów przygotowujący do popularnego zawodu, poszukiwanego i cennego, szczególnie w ostatnich latach. Absolwenci studiów Budownictwa, po odbyciu praktyk zawodowych, są przygotowani do uzyskania ze strony uczelni uprawnień budowlanych oraz projektowych. Student wyposażony w uprawnienia ma prawo do:
- przeprowadzania remontów oraz modernizacji obiektów budowlanych i inżynierskich,
- nadzorowania procesów budowlanych oraz zarządzania nimi z wykorzystaniem nowoczesnych technik oraz technologii,
- do wytwarzania niektórych materiałów budowlanych,
- organizacji procesów produkcyjnych, tj. racjonalnego umiejscowienia w czasie i przestrzeni czynności technicznych oraz środków wytwarzania,
- organizacji optymalnego zarządzania procesem budowlanym z uwzględnieniem wymogów prawnych, ekonomicznych oraz ekologicznych.
Budownictwo – jakie przedmioty zdawać na maturze?
Aby dostać się na Wydział Budownictwa należy oczywiście zdać maturę, najlepiej z przedmiotów w trybie rozszerzonym. Kandydat otrzymuje wówczas większą liczbę punktów. Na maturze należy zdawać:
- matematykę,
- matematykę lub fizykę i astronomię,
- na zmianę z fizyką lub informatyką.
Wszystkie te przedmioty ścisłe, zdane na dobrym poziomie uprawniają do kandydowania na studia techniczne.
Biuro Badań Naukowych
Odrębną jednostką administracyjną Politechniki Rzeszowskiej jest Biuro Badań Naukowych zajmujące się wspieraniem działalności naukowej oraz badawczej pracowników naukowych uczelni. Biuro zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na badania, naukę, projekty badawcze. Finansowanie pochodzi zwykle ze środków krajowych.
Politechnika Rzeszowska aktywnie działa również na polu informacji patentowej. Jako ośrodek badawczy jest przygotowana do transferu technologii w oparciu o prawo patentowe. Nowe technologie opracowywane na uczelni muszą przejść przez sito regulacji patentowych lub wytyczyć je samodzielnie w odniesieniu do rozwiązań innowacyjnych.
Oferty pracy dla inżynierów budownictwa są bardzo atrakcyjne. Znajomy pracuje w międzynarodowej firmie budowlanej i powiem szczerze, że gołym okiem widać wysoki poziom jego życia. Bez wątpienia zarobki inżynierów budownictwa są niemałe.